قرنطینه و سرگرمی های جذاب

با توجه به شیوع بیماری کرونا و اهمیت قرنطینه خانگی و ماندن در خانه برای برای شکست این ویروس؛ پیدا کردن راه‌هایی متفاوت برای سرگرمی، در خانه ماندن را آسان‌تر می‌کند. بدون شک اولین  و راحت‌ترین  سرگرمی‌هایی که برای زمان قرنطینه به ذهن همه میرسد، تماشای فیلم و وب گردی است. اما با توجه به مشغله‌های فراوان، قطعا همه‌ی ما کارهایی را در ذهن داریم که به علت کمبود زمان انجام آن‌ها را به تعویق انداخته‌ایم. میتوانیم در این روزها در کنار تفریح و سرگرمی فرصت را غنیمت شمرده و به انجام این کارها بپردازیم.

رسیدگی به کارهای خانه مثل: تعمیر لوازم منزل، رسیدگی به بالکن، باغچه و گل‌ها، تعویض قفل‌ها، شیرآلات و دستگیره‌ها، برقکاری، تعمیر کابینت‌ها و حتی بازسازی‌های جزئی مثل: چسباندن کاغذ دیواری یا تغییر رنگ در یا دیوار‌ها و یا چسباندن برچسب بر کابینت‌ها هم از جمله کارهایی هستند که می‌توان با انجام آن‌ها از این فرصت به صورت بهینه استفاده کرد. با توجه به نزدیک شدن فصل گرم تابستان نیز می‌توان سرویس کردن کولر را در اولویت قرار داد.

اگرچه برخی از این‌کارها بایستی توسط متخصص انجام شود، اما با توجه به شیوع بیماری و اهمیت بالای قرنطینه با مطالعه در اینترنت و دیدن فیلم‌های آموزش می‌توان برخی از کارهای ساده را خود انجام دهیم. همچنین وسایل و مواد اولیه مورد نیاز را نیز می‌توان به راحتی به صورت اینترنتی خرید کرده و آن‌ها را درب منزل دریافت کنید.

علاوه بر آشپزی و خیاطی، سایر صنایع دستی و کارهای هنری از جمله: مجسمه سازی، شمع سازی، چرم دوزی، ساخت کاردستی با چوب، هویه کاری، معرق کاری و ... و حتی ساخت کاردستی با دورریختنی‌ها نیز از دسته کارهایی هستند که علاوه بر جنبه سرگرمی از تولیدات آن‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

به عنوان مثال ساخت شمع یکی از کارهای سرگرم کننده است که نه تنها می‌توانید با مواد اولیه جدید انجام دهید بلکه می‌توانید بدون پرداخت هزینه و تنها با استفاده از شمع‌های قدیمی که در همه خانه‌ها پیدا می‌شود، نمونه‌های جدیدی از آن را برای خود بسازید. به این صورت که شمع‌های نیمه استفاده شده از قبل را بر روی بخار کتری آب کرده و فتیله وسط آن را بردارید و پارافین را نیز به حالت نیمه مایع در بیاورید. حال ظرف مورد نظر خود را که می‌تواند شیشه‌های مربا و ترشی باشد را انتخاب کنید. فتیله را دور یک مداد بسته و به صورت افقی بر روی ظرف مورد نظر قرار دهید، به صورتی که فتیله در بین شیشه معلق بماند حال پارافین مایع را داخل ظرف بریزید به صورتی که فتیله در وسط پارافین قرار گیرد. پس از خنک شدن شمع آماده است. لازم به ذکر است که برای خنک شدن از یخچال استفاده نکنید زیرا شمع شکننده می‌شود. میتوانید برای خوشبو شدن شمع از اسانس‌های معطر و برای تغییر رنگ آن از مداد شمعی‌ استفاده کنید. همچنین براساس سلیقه خود میتوانید از گلهای خشک، مروارید، تور، صدف و سایر اقلام تزیینی مورد نظر خود استفاده کنید.

 

 

همچنین اگر در منزل پارچه، چرم و یا نمد دارید، حتی اگر خیاطی نیز بلد نیستید تنها با یادگیری چند مدل دوخت دستی ساده مثل کوک و دندان موشی می‌توانید برای خود کیف، جامدادی و ... بدوزید.

 

مجسمه سازی هم گزینه مناسبی است، اما شاید بپرسید که خمیر مجسمه سازی را از کجا تهیه کنیم؟ در ابتدا باید بگوییم که مجسمه‌ها از خمیر‌های مختلفی ساخته می‌شوند که یا می‌توانید آن‌ها به صورت اینترنتی خریداری کنید یا خود آن را تهیه کنید. یکی از جالب ترین خمیرهایی که به راحتی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید از مواد دورریختنی در خانه تهیه کنید، پاپیه ماشه است. پاپیه ماشه زیباترین نوع بازیافت کاغذ است.

مواد اصلی این هنر کاغذ و روزنامه باطله و چسب چوب است که در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود. برای ساخت مجسمه با پاپیه ماشه به سه روش می‌توان عمل کرد.

در روش اول برای درست کردن این خمیر به راحتی کمی چسب چوب را با آب مخلوط کرده و روزنامه یا کاغذ باطله‌ها را در آن ریز ریز می‌کنیم بعد از اینکه خیس خورده و مخلوط چسبناک شد می‌توانیم یک اسکلت طراحی شده با سیم را با خمیر بپوشانیم.

در روش دوم با جوشاندن مخلوط روزنامه یا کاغذهای خیس خورده در آب و سپس ریختن آن پس از خنک شدن در مخلوط کن آن را یکدست کرده و سپس مجدد آن را جوشانده تا آب آن کامل از بین رود. سپس یک چهارم پیمانه چسب چوب را به خمیر اضافه کرده و با دستهای چرب شده با روغن برزک و ریختن یک قاشق از روغن در خمیر آن را کامل ورز داده حال می‌توانیم جسم مورد نظر خود را با آن خمیر درست کنیم. جسم ساخته شده به روش دوم دیرتر خشک می‌شود.

نکته جالب این هنر این است که خمیر پاپیه ماشه را نیز می‌توان با شانه تخم مرغ نیز درست کرد. شانه تخم مرغ در آب گرم به سرعت خمیری شده با گرفتن آب آن با دست و ریختن آن در مخلوط کن و یکدست کردن آن و افزودن اندکی چسب چوب خمیر آماده است. ظرفی را انتخاب کرده کف آن را با نایلونی که از دو طرف چرب شده پوشانده و با دست‌های چرب شده با وازلین خمیر را درظرف ریخته و به آن شکل می‌دهیم. در دمای معمولی این جسم دو روز زمان میبرد تا خشک شود. اگر اندکی خلاقیت داشته باشیم میتوانیم اجسام زیادی را به این طریق برای خود درست کنیم. ضمن اینکه بعد از خشک شدن می‌توانیم این اجسام را نقاشی و رنگ آمیزی کنیم.

در آخر خواهشمندیم در صورت امکان برای کمک به خود و دیگر هم وطنان این ایام را کاملا در خانه سپری کنید و با این سرگرمی‌ و دیگر کارهایی که در ذهن دارید از کلافگی و بی حوصلگی خود جلوگیری کنید.

خط نمایشگاه همراه شماست تا درروزهای کرونایی با فراهم آوردن امکان بازید مجازی، و جلوگیری از ازدیاد مردم در امکانی مانند نمایشگاه گامی هر چند کوچک در جهت مقابله با این بیماری بردارد.

آخرین مطالب بلاگ


مطالب عمومی

صرفه جویی در وقت و هزینه با برپایی نمایشگاه مجازی

دراین قسمت درباره اهمیت تبلیغات مجازی در صرفه جویی وقت مطالبی را ارائه دادیم و به توضیح مفصل در باره

ادامه مطلب...
مطالب عمومی

تبلیغات مجازی لازمه کسب و کارها

ما دراین قسمت درباره تبلیغات مجازی در نمایشگاه ها مطالبی را بیان کرده و دلیل اهمیت آن را نیز توضیح د

ادامه مطلب...
مطالب عمومی

تبلیغات متناسب با کسب وکار ها گامی موثر در پیشرفت شرکت ها

ما در این قسمت توضیح داده ایم که تبلیغات مناسب لازمه ی کسب وکار هاست. سپس در ادامه به برگزاری نمایشگ

ادامه مطلب...
مطالب عمومی

عوامل موثر بر جذب واحدهای صنعتی در نمایشگاه های ایران

عوامل موثر بر جذب واحدهای صنعتی در نمایشگاه های ایران به دو گروه کلی عوامل موثری که مستقیما بر جذب و

ادامه مطلب...

گروه نمایشگاه ها

نمایشگاه بین المللی تهران

نمایشگاه بین المللی مشهد

نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب

نمایشگاه بین المللی کیش

نمایشگاه بین المللی فارس

نمایشگاه بین المللی اصفهان

نمایشگاه بین المللی تبریز

نمایشگاه بین المللی اهواز

نمایشگاه بین المللی قم

نمایشگاه بین المللی ارومیه

نمایشگاه بین المللی البرز

نمایشگاه بین المللی اردبیل

نمایشگاه بین المللی شهرکرد

نمایشگاه بین المللی گرگان

نمایشگاه بین المللی بیرجند

نمایشگاه بین المللی کرمان

نمایشگاه بین المللی اراک

نمایشگاه بین المللی بندرعباس

پارک علم وفناوری قزوین

نمایشگاه بین المللی بوشهر